W dzisiejszych czasach bardzo dużą popularnością cieszy się hodowla zwierząt bądź produkcja różnego rodzaju żywności. Jest to przemysł niezbędny przez wzgląd na to, że żywność jest czymś czego potrzebuje całe społeczeństwo. Poza korzyściami płynącymi z prowadzenia tego typu przedsiębiorstw dobrze jest także zwrócić uwagę na to z jak wieloma obowiązkami wiąże się taka praca. W pierwszej kolejności warto zainteresować się tym w jakim otoczeniu przebywają zwierzęta takie jak trzoda czy bydło. Nie są to warunki sterylne, a co za tym idzie pojawia się ryzyko rozwoju różnych wirusów oraz bakterii. To, aby nie doszło do zarażenia leży więc w rękach hodowców. Doprowadzenie do pojawienia się choroby może skutkować znacznym ograniczeniem hodowli, a co za tym idzie zarobków.

Dbanie o zwierzęta i przede wszystkim o ich zdrowie wcale nie jest takie łatwe. Obory czy kurniki są miejscami gdzie mieszkańcy czy pracownicy często przemieszczają się przynosząc z zewnątrz różne zabrudzenia. Nie ma możliwości aby obszary te były czyszczone ręcznie każdego dnia. Oczywiście siano czy też słoma wymieniana jest regularnie ale pozostałe zabrudzenia są zbyt wymagające. Jest jednak na to skuteczny sposób, dzięki któremu nie trzeba już przejmować się ryzykiem namnażania zarazków. Jest to sucha dezynfekcja, która gwarantuje bardzo dużą skuteczność, a także nie jest bardzo kosztowna.

Właściciele gospodarstw są mocno zainteresowani taką formą czyszczenia przestrzeni, gdyż wiąże się z nią wiele korzyści. W odróżnieniu od wariantu mokrego nie trzeba robić żadnych przerw pomiędzy cyklami. Sam proces jest szybki i prosty. Nie trzeba zamawiać żadnej specjalistycznej firmy, a to zadanie można wykonać samodzielnie. Oznacza to, że samemu dobiera się termin przeprowadzenia prac. Zwierzęta nie muszą być izolowane, gdyż tego typu środki są dla nich całkowicie bezpieczne. Jest to bardzo duża zaleta szczególnie dla właścicieli gospodarstw, którzy nie mają zbyt dużo zapasu na przechowywanie zwierząt.

Jaki środek do suchej dezynfekcji wybrać?

Sucha dezynfekcja kurnika powinna przede wszystkim być realizowana przy użyciu sprawdzonych i bezpiecznych środków. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu, który będzie opierał się na składnikach mineralnych. Tego typu proszek będzie doprowadzał do całkowitego wyeliminowania wirusów, grzybów czy także larw. Sucha dezynfekcja ściółki będzie mogła zatem być stosowana w przypadku większych pomieszczeń ale także klatkach czy kojcach. Sprawdzi się również do aut, którymi często transportowane są zwierzęta.

Bardzo ważną cechą dla właścicieli gospodarstw jest bezpieczeństwo hodowli. Od tego zależy przede wszystkim zachowanie ciągłości ale także zarobków. Większość osób decydujących się na hodowle traktuje to również jako źródło swojego utrzymania. Istotną cechą takich środków jest fakt, że mogą być one stosowane nawet jeśli zwierzęta będą znajdowały się w boksach. Co ciekawe można wykorzystywać je także bezpośrednio na zwierzęta. Jest to częsta metoda suchej kąpieli głównie prosiąt, które ciężko utrzymać w czystości. Preparaty dezynfekcyjne takiego charakteru korzystnie wpływają także na gojenie się ran czy występowanie chorób.

Na jakie korzyści liczyć stosując preparaty do suchej dezynfekcji?

Sucha dezynfekcja sprawdza się w bardzo wielu okolicznościach i nie ma się co dziwić. Jej wykonywanie w porównaniu z innymi metodami zabiera o wiele mniej czasu ale jest także o wiele tańsze. Niesie za sobą również wiele korzyści. Przede wszystkim sam proces opiera się na osuszaniu ściółki przez co nie dochodzi do produkowania szkodliwych gazów. Istotną kwestią jest także to, że znacznej poprawie ulegają dotychczasowe warunki chowu. Preparaty charakteryzują się działaniem na zasadzie inhalacji. Hodowlane zwierzęta są lepiej dotlenione, a co za tym idzie proces ich rozmnażania jest bardziej efektywny.

Stosowanie preparatów do suchej dezynfekcji powoduje, że z danego pomieszczenia znikają wszelkie szkodliwe substancje takie jak bakterie, grzyby czy wirusy. Nie ma mowy o tym, aby przetrwały także larwy, a co za tym idzie ma się pewność, że nie dojdzie do rozprzestrzenienia się ich. Gospodarze zwracają również uwagę na znacznie szybsze wykonywanie osuszania, a także dodatkowo usuwanie wszelkich gazów. Nie można zapominać także o tym, że powietrze jakim oddychają zwierzęta w kurnikach czy chlewniach jest czystsze. Wiąże się to z ograniczeniem chorób oraz oszczędnościami w zakresie stosowanych leków czy wizyt weterynarza.

Jak stosować środki do suchej dezynfekcji?

Bardzo ważną cechą tego typu preparatów jest to, że można wykonywać te działania całkowicie samodzielnie. Zamawianie specjalnej ekipy zawsze wiązało się z dodatkowymi kosztami w obrębie robocizny. Tutaj nie ma takiej konieczności i wystarczy zamówić polecany produkt. Pierwszym krokiem jest przygotowanie miarki, w której umieści się wielokrotność 50 gram zgodną z wielkością powierzchni w m2. Jedyne co pozostaje do wykonania to równomierne rozprowadzenie środka na ściółce. Czynność tą podczas pierwszych kilku dni można wykonywać codziennie, a następnie zaleca się powtarzać ją raz na tydzień. Tak utrzymana przestrzeń będzie z pewnością bezpieczna zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Dezynfekcja ścian przy użyciu takich środków wymaga przygotowania specjalnej mieszanki. Potrzebny jest do tego 1 kg preparatu oraz 1,5 litra wody. Dokładnie rozmieszać, a następnie zaaplikować na 15 m2. Dużym ułatwieniem podczas stosowania takiej mieszanki może okazać się zastosowanie specjalnego spryskiwacza, który pozwoli równomiernie rozpylić płyn. Jak widać zużycie takiego preparatu nawet przy regularnym stosowaniu nie jest wysokie. Zazwyczaj opakowania składają się z kilkunastu kilogramów, co pozwala na spore oszczędności. Nie należy zapominać tutaj również o łatwości całego procesu, który przestaje zabierać dużo czasu. Dbanie o zwierzęta i ich zdrowie przestaje być kosztowne oraz problematyczne.