Wiosną i latem chcemy korzystać ze wspaniałej pogody nie tylko na zewnątrz ale też pozostając w domu. Niestety, oprócz słońca i świeżego powietrza dostają się do naszych domów również uciążliwi i niechciani goście - muchy, komary i inne insekty, warto więc zapobiec ich wtargnięciu.

Czym są moskitiery?

Moskitiera to specjalna siatka osłaniająca otwory okienne i drzwiowe przed owadami oraz drobnymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz. Siatka ta ma niewielkie oczka i wykonana jest z tekstyliów (np. bawełny czy poliestru), włókna szklanego lub metalu. Moskitiera ma być przede wszystkim odporna na deszcz, promienie UV oraz temperaturę, zarówno niską jak i wysoką, czyli nie może poddawać się szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych, ale zapewnić musi cyrkulację powietrza. Z łatwością można zamontować ją do stolarki w oknach tradycyjnych i dachowych, a także w drzwiach balkonowych, należy jedynie dobrać odpowiednio wymiar siatki i rozciągnąć ją na całej szerokości i wysokości. Wiele typów moskitier pozwala na samodzielne docięcie ich, tak aby idealnie pasowały.

Czy warto stosować moskitiery w mieszkaniu lub domu?

Moskitiera to produkt doskonały w walce z owadami, stosowany był już dziesiątki lat temu przez ludzi podróżujących i mieszkających w tropikach. Warto stosować moskitiery w domu za czym przemawiają:

 • łatwy montaż i demontaż- dzięki temu każdy samodzielnie może założyć taką moskitierę a następnie zdjąć ją do mycia okien lub gdy przestanie być potrzebna
 • dyskretność- nie rzuca się w oczy, nie psuje widoku za oknem.
 • brak chemii i humanitarność- dzięki tej opcji nie zabijamy owadów oraz nie wdychamy chemicznych, nieprzyjemnych oparów.

Moskitiery - jakie są ich rodzaje?

Moskitiery dzieli się ze względu na przeznaczenie oraz sposób montażu.

 1. Moskitiery okienne - montuje się je bez konieczności wiercenia otworów w ramach okiennych:
 • mocowana za pomocą rzepów- takie moskitiery są wykonane z materiału, zaś pasek z rzepem przykleja się do ramy okiennej od strony pomieszczenia. Moskitierę należny następnie dociąć tak, by idealnie pasowała do wymiarów okna, co bez żadnego problemu wykonać można samemu i zaczepić na rzepie.
 • ramkowa moskitiera- moskitiera rozpięta jest na drewnianej obudowie, którą z kolei montuje się w oknie przy pomocy specjalnych zaczepów. moskitiera zwijana jak roleta- świetnie sprawdzi się nie tylko na oknach ściennych ale też na oknach dachowych. Tego typu moskitiery produkowane są na zamówienie i wyposażone są w kasetę ochronną, prowadnice i zaczep do blokady.
 1. Moskitiery na drzwi balkonowe
 • moskitiera z magnesem- idealna do samodzielnego montażu moskitiera tekstylna, składająca się najczęściej z dwóch lub kilku części nachodzących na siebie i tworzących plisy. Zamontowane obciążenie lub magnes napinają tkaninę i stabilizują.
 • moskitiera plisowana- to typ moskitiery przesuwnej, harmonijka zamocowana na ramie.
 • moskitiera drzwiowa- rozpięta jest na ramie drewnianej wyposażonej w zawiasy i montowana w otworze drzwiowym. Zakładają ją najczęściej specjaliści, by uniknąć pomyłek.

Zalety i wady moskitier okiennych

Każdy produkt ma swoje wady i zalety, warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem wyboru.

ZALETY:

Wiele typów rolet można zamontować i zdemontować samodzielnie, dociąć do wymiarów okna, niektóre są silnie wodoodporne i trwałe.

WADY:

Nie wszystkie rolety da się zamontować bez pomocy specjalistów, niektóre typy utrudniają mycie okien , ponieważ trudniej się je zdejmuje, bywają bardziej kosztowne (głównie w przypadku zwijanych moskitier).

Jaki kolor moskitiery wybrać?

Wśród moskitier wykonanych z tkanin wyróżnia się kolor biały i czarny, moskitiery aluminiowe są z kolorze metalicznym, którą więc wybrać i dlaczego?

 • biała - nie zaciemnia obrazu za oknem, czyni go jednak mniej wyraźnym, dodatkowo szybko ulega zanieczyszczeniu przez pyłki i kurz
 • czarna - wbrew pozorom jest bardziej przejrzysta, choć delikatnie zaciemnia obraz za oknem, mniej się brudzi.
 • metalowa/ szara - najbardziej neutralna, nie ulega przebarwieniu oraz nie pogarsza obrazu.

Sklep Dezenfex posiada w swojej ofercie szare moskitiery z włókna szklanego w atrakcyjnych cenach. Moskitierę można tam kupować na centymetry (0,70 zł za cm) lub metry (5 zł/ m), więc po wymierzeniu okien i drzwi da możliwość zakupu niemal dokładnej długości moskitiery.

Moskitiera a rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne chronią nasze domy i mieszkania przed włamywaczami, przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń lub wyziębieniem ich i minimalizują poziom hałasu z zewnątrz. Aby dodatkowo zabezpieczyć dom przed owadami, warto postawić na moskitiery, szczególnie rolowane. Najlepszym rozwiązaniem jest roleta zintegrowana z roletą zewnętrzną, która znajduje się w skrzynce rolety. Jest to typ funkcjonalny, niezwykle estetyczny i skuteczny.

Należy przemyśleć zakup odpowiedniej moskitiery i nie zwlekać z nim, aby móc cieszyć się świeżym wiosennym i letnim powietrzem bez obaw, że pogryzą nas komary a hałaśliwe ćmy będą fruwać pod sufitem.