Każdy zapalony ogrodnik wie, że aby cieszyć się pięknymi kwiatami, dorodnymi warzywami i okazałymi owocami w naszym ogrodzie – trzeba włożyć w to sporo pracy. Tym trudniej jest zadbać o plony, gdy nasze prace sabotowane są przez intruzów, na przykład myszy, krety czy nornice.

Jak wygląda nornica?

Nornice często mylone są z myszami polnymi, choć ich wygląd znacznie się od nich różni. Przede wszystkim futro nornicy jest rude, myszy natomiast raczej szaro-brązowe. Nornice są też znacznie mniejsze od myszy – osiągają maksymalnie 15 cm licząc już z ogonem. Myszy są znacznie większe i posiadają charakterystyczne, długie i grube ogony oraz długie łapy.

Typowa nornica waży około 20 gramów, ma czarne, duże oczy oraz bardzo ostre zęby. Nornice są w stanie przegryźć sporej wielkości korzenie, gałęzie czy nawet korę wysypaną pod drzewami. Ogon nornicy jest dwubarwny i pokryty łuskami.

Jak rozpoznać obecność nornic?

To, że twój ogród został zaatakowany przez nornice, rozpoznasz przede wszystkim po szkodach. Pogryziona kora na drzewach, rozszarpane korzenie czy obgryzione owoce to znak, że w ogrodzie urzędowała nornica. Nie martw się, nie pomylisz jej z kretem, ten zostawi charakterystycznie usypane kopce. Ale uwaga! Nornice często korzystają z tuneli wydrążonych przez krety. Niech więc twoja czujność nie spada, jeśli zobaczysz kopczyki ziemi – to są z pewnością krety, ale możliwe, że w towarzystwie nornic. Nornice również drążą tunele o średnicy około 5 centymetrów, ale charakterystyczne są tu wejścia z powierzchni ziemi.

Sposoby na pozbycie się nornic

Sposobów na walkę z nornicami w ogrodzie jest wiele i choć należy działać kompleksowo, aby je pokonać – wcale nie trzeba im robić krzywdy, aby znalazły sobie inne miejsce do buszowania.

1. Ochroń swoje rośliny

Aby zapobiec atakom na drzewka owocowe i rośliny cebulowe, warto wykorzystać sadownicze osłonki, wykonane ze sztucznego tworzywa. Jeżeli nie chcemy, aby w naszym ogrodzie pojawiały się takie elementy – możemy też wykorzystać miękką, naturalną słomę. W przypadku młodych cebulek świetnie sprawdzą się solidnie wykonane koszyczki, na przykład z ocynkowanego drutu stalowego. Aby utrudnić nornicom drążenie tuneli – warto również rozłożyć siatki z PCV. Tego typu mechaniczne zabezpieczenie powinno skutecznie zniechęcić gryzonie do niszczenia twoich plonów.

2. Powiedz „nie” zbyt grubej ściółce

Szeroka warstwa ściółki nie tylko zachęca nornice do drążenia tuneli, ale również spowoduje niekontrolowany rozrost chwastów. Oczywiście będzie to dobre dla twoich roślin, ale nie w przypadku, jeśli zaczną atakować je gryzonie oraz niechciane zielsko. W gliniastej ziemi zdecydowanie trudniej będzie wydrążyć tunele. Oczywiście jest to element profilaktyki w walce z potencjalnym zagrożeniem ze strony nornic. Zmniejszenie szerokości ściółki będzie trudne w istniejącym już ogrodzie, dlatego warto o tym pomyśleć przy jego tworzeniu.

3. Rośliny, których nornice nie lubią

Bardzo prostym i ciekawym sposobem walki z nornicami jest wykorzystywanie naturalnych roślin, które je odstraszają. Nornice nie lubią czosnku, mięty, czarnej porzeczki, wilczomlecza, gorczycy oraz nostrzyka. Rącznik pospolity to również roślina, która odstrasza nornice. Sadząc powyższe rośliny również działamy profilaktycznie – przepędzając gryzonie, zanim na dobre zadomowią się w naszym ogrodzie.

4. Rośliny lub naturalne substancje, które warto włożyć do tunelu

Co zrobić, jeśli na profilaktykę jest już za późno? Jeżeli zaobserwujemy wydrążone tunele i mamy pewność, że nasz ogród został zaatakowany przez nornice – możemy odstraszyć je wykorzystując zapachy roślin, których nie lubią. Wspomniany wcześniej czosnek, wysuszone pędy bzu, tuje lub liście orzecha włoskiego wydzielają intensywne zapachy, które nie pozostaną obojętne dla nornic. Na takiej samej zasadzie działają na przykład naturalne olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy czy rycynowy oraz ekstrakt z czosnku. Nie są to substancje szkodliwe, więc nie będą miały negatywnego działania na rośliny i inne zwierzęta, a mogą skutecznie zwalczyć nornice w naszym ogrodzie.

5. Świece dymne działają odstraszająco

Jeśli rośliny nie poskutkują można spróbować wrzucić do tunelu świecę dymną. Chodzi o to, że dym z zapalonej świecy osadzi się na ściankach tunelu. Niestety substancje wydzielane podczas tego procesu są naturalnie szkodliwe, dlatego trzeba bardzo uważać wykorzystując ten sposób. Dodatkowo musimy mieć pewność, w którym miejscu żerują nornice.

6. Wykorzystaj obecność innych zwierząt

Nornice boją się czworonogów, więc jeśli posiadasz w domu psa lub kota – zachęć go do przebywania w ogrodzie. Tego rodzaju zabieg skutecznie przepędzi nornice, które będą wiedziały, że konkretny ogród jest chroniony przez zwierzę znacznie większe od nich samych. Jeżeli brak ci czworonoga – wykorzystaj ptaki. Wystarczy postawić kołki lub drągi, które wbite w ziemię, stworzą punkty obserwacyjne. W takim miejscu prędzej czy później pojawią się drapieżne ptaki – wróg numer jeden, jeśli chodzi o nornice.

7. Odstraszacze dźwiękowe

Innym skutecznym i prostym sposobem w walce z nornicami jest przepędzanie przy pomocy dźwięku. W tym przypadku możemy użyć metody starej jak świat – czyli wbitego w ziemię pręta i nałożonej na to puszki po piwie czy coli albo plastikowej butelki po napojach. Poruszane przez wiatr narobią sporo hałasu i powinny przepędzić nornice oraz wszystkie inne gryzonie z naszej działki. Jeżeli tego typu hałas nam przeszkadza – warto rozejrzeć się za rozwiązaniami dedykowanymi w sklepach ogrodniczych. Istnieją środki odstraszające na zwierzęta emitujące niesłyszane dla ucha ludzkiego dźwięki, które działają bardzo skutecznie na układ nerwowy gryzoni. Najlepiej wybrać te, które nie potrzebują baterii, a zasilane są promieniami słonecznymi.

8. Żywołapki, które nie zrobią krzywdy, a pomogą złapać

Żywołapki to pułapki na gryzonie, polegające na złapaniu ich bez wyrządzania fizycznej krzywdy. Umieszczamy je w wydrążonych tunelach i zwabiamy zwierzaka smakołykiem. Żywołapki wyposażone są w zapadnie, które zamykają się, gdy zwierzę próbuje się wydostać.

Chemiczne środki na nornice

Kiedy wykorzystamy już wszystkie naturalne sposoby na nornice w naszym ogrodzie, a one wciąż nie będą dawały nam spokoju, być może będziemy zmuszeni zdecydować się na użycie chemicznych rozwiązań. Istnieją jednak środki, które mimo, że nie są naturalne nie wyrządzają trwałej krzywdy zwierzętom. Najczęściej są to substancje, które rozlane lub rozpylone w tunelach podziemnych będą działały drażniąco na układ nerwowy gryzoni.

Dzięki temu trudniej im będzie uciec, a my będziemy mogli je złapać i wypuścić na przykład na łące, pozbywając się trwale kłopotu w swoim ogrodzie. Plusem wykorzystania środka chemicznego jest pewność, że będzie on działał długi czas nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych oraz że jest całkowicie bezpieczny dla naszych zwierząt domowych.

Ta strona używa ciasteczek, więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności