Prowadzenie gospodarstwa wiąże się z wieloma obowiązkami, które w bezpośredni sposób przekładają się na jakość produkowanych artykułów. Właściciele muszą zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dlatego też niezwykle istotne staje się ograniczanie zarazków. Jak robić to skutecznie?

Ograniczanie ryzyka pojawienia się bakterii kluczem do sukcesu

Posiadanie dużej ilości zwierząt często generuje brud oraz nieprzyjemny zapach. Oczywiście czyszczenie boksów oraz wydzielonych miejsc jest związane z takim charakterem pracy to często może to nie być wystarczające. Bardzo dużą rolę odgrywa to w jaki sposób dane pomieszczenia chronione są przed pojawianiem się bakterii oraz zarazków. W prowadzeniu takiej działalności niezbędne jest uniknięcie rozwojowi choroby, która to mogłaby się przełożyć nawet na śmierć stada czy też zatrucie się osób spożywających mięso.

Pomieszczenie inwentarskie oraz te przeznaczone do hodowli zwierząt muszą spełniać określone normy sanitarne. Oczywiście podstawową kwestią jest tutaj regularne zmienianie siana czy też dbanie o ogólną higienę. Z zadań specjalnych wymienić można również zadbanie o przejście między pomieszczeniami, a sferą zewnętrzną. Ma to znaczenie gdyż każdego dnia duża ilość osób czy pojazdów przemieszcza się z jednego miejsca do drugiego, co może generować właśnie przenoszenie się bakterii.

Maty dezynfekcyjne są najlepszym wariantem jeśli chodzi o wejścia do hal. Ich obecność pozwala całkowicie wyeliminować zarazki, które mogłyby znajdować się na podeszwach butów czy też oponach. Przy tym wszystkim mata dezynfekcyjna przejazdowa nie zabiera zbyt dużo miejsca i w żaden sposób nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Jest to natomiast jedno z akcesoriów, które dobrze jest mieć w swoim gospodarstwie. Oczywiście, aby działanie tej opcji było skuteczne konieczne jest odpowiednie czyszczenie oraz pielęgnacja.

Jak wykonane są maty przejazdowe?

Zasada działania mat umieszczanych przy przejazdach nie jest niczym skomplikowanym. Skuteczność wynika przede wszystkim z połączenia trzech solidnych warstw. Jedna z nich odpowiada za zwiększoną chłonność, kolejna za przepuszczalność, a ostatnia stanowi miejsce gdzie umieszczany jest specjalny płyn dezynfekujący. Takie połączenie powoduje, że zarazki nie przetrwają, a we wnętrzu będą panowały bezpieczne warunki. Mata do dezynfekcji powinna być zawsze umieszczona pod nawet niewielkim zadaszeniem.

Maty dezynfekujące charakteryzują się przede wszystkim tym, że są bardzo wytrzymałe. Jest to zrozumiałe, ponieważ muszą być odporne na duży ciężar – przykładowo podczas przejazdu traktorów bądź innych pojazdów. Ich odporność na uszkodzenia związana jest także z częstotliwością użytkowania. Każdego dnia są wielokrotnie wykorzystywane, a mimo to są w stanie przetrwać wiele sezonów. Maty do dezynfekcji mogą być z powodzeniem stosowane w miejscach hodowli zwierząt ale także w lokalach wykorzystywanych do produkcji żywności.

Maty zyskują swoją skuteczność wyłącznie jeśli zostanie do nich zastosowany specjalny środek dezynfekujący. Z tego właśnie powodu mata powinna znajdować się stale pod zadaszeniem, gdyż w przeciwnym razie deszcz może wypłukiwać preparat. W okresie zimowym konieczne jest dodanie specjalnego płynu, który będzie chronił przed zamarzaniem. Jeśli chodzi o częstotliwość wymiany preparatów to można robić to w zależności od poziomu jaki znajduje się w macie. Zazwyczaj wystarczająca jest wymiana raz w miesiącu.

Czy maty do dezynfekcji należy czyścić?

Maty dezynfekcyjne przejazdowe mają służyć do ochrony przed zarazkami. W ich wnętrzu może zatem znajdować się wiele zabrudzeń czy też bakterii. To jednoznacznie sugeruje, że dobrze byłoby regularnie czyścić takie przestrzenie. W przeciwnym razie zawartość maty może łączyć się z dolewanym płynem dezynfekującym. Sam proces czyszczenia nie jest niczym skomplikowanym, dzięki prostej budowie maty. Nie trzeba temu zadaniu poświęcać dużo czasu, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt w postaci pełnej czystości.

Zastosowanie mat jest szerokie. Mogą sprawdzić się w wielu dziedzinach przemysłu chroniąc przed rozmnażaniem się bakterii oraz ograniczając pojawianie się brudu. To natomiast oznacza, że mają ogromny wpływ na jakość końcowego produktu, a także jego bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tego typu rozwiązaniami stale rośnie. Może mieć to także związek z dość korzystnymi cenami w jakich występują maty. Raz dokonany zakup będzie cieszył funkcjonalnością przez wiele lat.

Jak stosować maty dezynfekujące?

Wiele osób może nie wiedzieć w jaki sposób wykorzystywać maty, aby zagwarantować ich całkowitą skuteczność. W pierwszej kolejności dobrze jest zadbać o to, aby produkty te znalazły się przy każdym wejściu. Pozostawienie choć jednego wjazdu bez maty powoduje, że cały wysiłek może pójść na marne. Konieczne jest także kontrolowanie czy do płynu nie dostały się żadne inne płyny jak deszcz, gdyż może to osłabić działanie. Przed umieszczeniem maty w konkretnym miejscu dobrze jest zadbać również o znak informacyjny.

Maty znaleźć można w wielu rozmiarach co sprawia, że każdy niezależnie od posiadanych rozmiarów pomieszczeń i przejścia może wybrać produkt odpowiedni dla siebie. Mata zawsze powinna być przynajmniej rozmiaru samego otworu, aby wszystkie opony miały styczność z środkiem dezynfekującym. Samo zamontowanie maty nie jest niczym skomplikowanym. Chcąc mieć całkowitą pewność, że maty nie będą przesuwały się można przymocować je do podłoża na przykład specjalną taśmą.