Nieproszonych gości nie lubi chyba nikt. Zwłaszcza, jeśli w gości przychodzą gryzonie, powodujące wymierne straty – w naszym ogrodzie, domu czy firmie. Dlatego w takiej sytuacji potrzebne są zdecydowane działania. Skuteczne pozbycie się myszy czy szczurów na własną rękę to zadanie niemal niewykonalne. Wynajęcie fachowców będzie lepszym pomysłem pod każdym względem.

Na czym polega deratyzacja?

Używając najprostszych słów, deratyzacja to proces zwalczania niechcianych gryzoni. Choć pierwszym skojarzeniem może być wykładanie trutki na szczury w blokowej piwnicy, w rzeczywistości deratyzacja to cały zespół działań wykonywanych przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Użyte metody i środki zależą oczywiście od skali problemu, liczebności „armii wroga” i możliwości technicznych.

Bywa, że specyfika obiektu – np. magazyn żywności – uniemożliwia zastosowanie najbardziej inwazyjnych środków, bo potencjalne zyski z deratyzacji mogłyby zostać przesłonięte stratami – np. tonami skażonego pożywienia. Taka akcja mijałaby się z celem. Na szczęście, profesjonalne usługi deratyzacji to nie tylko wykonanie samego zabiegu, ale także wcześniejsza analiza sytuacji i wybór najlepszej metody walki. A jest z czego wybierać, bo wraz z postępem technologicznym paleta możliwości robi się naprawdę bogata. To jeden z powodów, dla których warto powierzyć deratyzację zawodowcom.

Trzeba być na czasie i nadążać za aktualnymi normami i trendami w tej branży, aby działać skutecznie i co ważne – także bezpiecznie. Firma zajmująca się tym na co dzień ma nie tylko większe doświadczenie, ale także wiedzę i dostęp do nowości oferowanych przez producentów. Czasem o sukcesie całej operacji decydują szczegóły – np. dobór metody z uwzględnieniem aktualnych warunków atmosferycznych czy nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych budynku.

W jakim celu stosuje się deratyzację?

Każdy, kto lubi odpoczynek w błogiej ciszy i tzw. święty spokój, chciałby rozwiązać problem szczurów czy myszy raz a dobrze. Widmo nawracających szkodników i kolejnych strat wynikających z ich obecności może być bardzo motywujący. A deratyzacja to najskuteczniejsza, znana człowiekowi, metoda rozprawiania się z gryzoniami tam, gdzie ich obecność jest niepożądana. Choć właściwie, można by spytać, dlaczego? Co takiego może się stać, jeśli machniemy na problem ręką i pozwolimy tym zwierzętom żyć swoim życiem? Cóż, skutki mogą być opłakane, o czym możemy przekonać się bardzo szybko.

Najpoważniejszym zagrożeniem jest ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Szczury, myszy i inne drobne zwierzęta dostają się w niemal każde miejsce – także tam gdzie trzymamy żywność i przebywamy na co dzień. Gryzonie z łatwością przenoszą różnego typu drobnoustroje, wywołujące takie choroby jak dżuma czy toksoplazmoza. Ale to nie wszystko – gryzonie bardzo brudzą. Ich odchody i mocz to bardzo poważny problem szczególnie w magazynach żywności. Już grupa zaledwie kilku osobników może wyrządzić straty liczone w tysiącach złotych. Do tego, nie sposób nie wspomnieć o przepisach sanitarnych, regulujących działalność np. obiektów inwentarskich z żywymi zwierzętami. A na dokładkę gryzonie to także problem natury czysto technicznej – poprzegryzane kable, obgryzione ściany i elementy wyposażenia – takie „niespodzianki” mogą stać się codziennością.

Gdzie powinno się stosować deratyzację?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wszędzie tam, gdzie występuje problem z przebywaniem myszy czy szczurów. Warto pamiętać, że problemu nie wolno bagatelizować. Nawet, jeśli początkowo wydaje się, że naszego domu, firmy czy gospodarstwa on nie dotyczy. Już jeden zaobserwowany szczur powinien być sygnałem alarmowym. W dodatku, szybka reakcja można znacząco ułatwić działanie i skuteczne wyeliminowanie problemu. To pozwoli także ograniczyć koszty całej akcji.

Profesjonalna deratyzacja obejmuje nie tylko pozbycie się szczurów z konkretnego pomieszczenia. Specjaliści sprawdzają, czy działaniami nie powinno się objąć większego obszaru. Jeśli tak, zabieg może być wykonany w cały budynku a nawet na zewnątrz. Po co to wszystko? Aby mieć pewność, że gryzonie nie wrócą, a problem nie został tylko stłumiony na jakiś czas. Gruntowna eliminacja szkodników jest możliwa jedynie po wcześniejszym rozpracowaniu zagadnienia. Jeśli chodzi o typy obiektów, w których możliwe jest przeprowadzenie deratyzacji, bo wachlarz jest bardzo szeroki.

Z usług firm zajmujących się deratyzacją korzystają m.in. placówki służy zdrowia – przychodnie i szpitale, w których utrzymanie rygoru sanitarnego jest sprawą pierwszorzędną. Deratyzację przeprowadza się także w szkołach, obiektach handlowych a także zakładach produkcyjnych i gospodarstwach rolnych. Interwencyjnie, zabieg ten może być wykonany wszędzie tam, gdzie jest potrzeba pozbycia się szczurów i myszy.

Jakie metody deratyzacji się stosuje?

Współczesny oręż daje wiele możliwości skutecznego zwalczania gryzoni przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnych konsekwencji. Stosowane obecnie metody możemy podzielić na główne grupy:

- metody fizyczne

- metody chemiczne

Każda z nich ma swoje zalety, a ich umiejętne wykorzystanie to klucz do skutecznego rozwiązania problemu. Nie zawsze trzeba sięgać po najmocniejsze środki. W końcu, strzelanie z armaty do wróbli nie jest przecież najrozsądniejszym wyjściem.

Metody fizyczne to wszystkie działania, które pozwalają usunąć myszy i szczury z zajmowanego miejsca, bez użycia środków chemicznych. Zwierzęta można wyłapać za pomocą pułapek i wabików, albo przepłoszyć i wypędzić w inne miejsce, gdzie zostaną przechwycone. Same pułapki także są mocno zróżnicowane i nierzadko w ogóle nie przypominają pułapek na myszy kojarzonych np. z dzieciństwa. Dodatkowo, użycie takich mechanicznych pułapek przez wykwalifikowanych pracowników firm deratyzacyjnych przynosi lepszy efekt, niż samodzielne, amatorskie próby. To dlatego, że oprócz samej pułapki i przynęty, kluczowa jest także właściwa lokalizacja. A przy jej wyborze nieocenione jest doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu operacji.

Z kolei metody chemiczne to różnego rodzaju środki i substancje stosowane jako preparaty biobójcze. Tu już nie ma żartów – z takimi miksturami lepiej nie eksperymentować samemu. Firma z branży DDD to podstawa, jeśli w grę wchodzi używanie chemii do zwalczania szczurów. Jakie są zalety tej metody? Przede wszystkim najwyższa skuteczność. Właściwie dobrany środek i odpowiednia aplikacja to gwarancja sukcesu. Prowadzona w ten sposób deratyzacja pozwala na eliminację wszystkich niechcianych osobników. Środki mogą być używane wewnątrz pomieszczeń jak i na otwartym terenie. Wady? Skutki uboczne w postaci np. skażenia żywności, jeśli zabieg był wykonywany w pomieszczeniach z artykułami spożywczymi. Do tego ryzyko negatywnego wpływu na zwierzęta domowe czy gospodarskie. Trutki, rozsypywane przeciw szczurom, mogą także dostać się w niepowołane ręce i zostać zjedzone chociażby przez bawiące się dzieci.

Ta strona używa ciasteczek, więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności