Maty dezynfekcyjne przejazdowe:

Skuteczna bioasekuracja zaczyna się u bram. Maty wjazdowe i wyjazdowe w dużym stopniu ograniczają ryzyko przedostania się groźnych bakterii i wirusów na kołach pojazdów do stref produkcyjnych i hodowlanych. Podstawowym wymogiem ministerstwa odnośnie do mat przejazdowych jest długość mat. Maty przejazdowe powinny być na tyle długie, aby największe koło pojazdu wykonało pełny obrót na jej powierzchni. Ponadto, mata powinna być na tyle gruba, żeby bieżnik opony całkowicie zatopił się na powierzchni maty i pod wpływem nacisku koła uwolnił środek dezynfekcyjny. Przejazd po powierzchni mat powinien odbywać się ruchem jednostajnym z prędkością 5 km/h, nie zaleca się gwałtownego ruszania, hamowania, jak i skręcania na macie. Służy to dokładnej dezynfekcji kół pojazdów, jak i zapobiega nadmiernemu zużywaniu się maty. Optymalnym sposobem korzystania z mat przejazdowych jest, zaopatrzenie się w komplet dwóch mat i ułożenie ich w formie 2 równoległych pasów pod przejazd kół przy każdym wjeździe czy wyjeździe na gospodarstwo rolne, czy zakład produkcyjny.

Rozmiar mat przejazdowych na przykładach:

Zatem jaki rozmiar maty wybrać? Przede wszystkim należy ustalić, jaki największy pojazd wjeżdża na teren gospodarstwa. Jeśli są to samochody osobowe, wózki widłowe czy samochody dostawcze do 3,5T a ich obwód koła nie przekracza 2 metrów, to wystarczy np. mata 200x120x5cm standard, jeśli są to duże ciągniki i tiry, których obwód koła nie przekracza 6 metrów to, zaleca stosowanie się mat o wymiarach 600x120x5cm lub wersji 600x70x5cm.


Dobór maty w stosunku do podłoża:


Nie bez znaczenia jest też podłoże, na którym rozkłada się maty przejazdowe. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby rozkładać maty na płaskim terenie, wolnym od kamieni czy ostrych przedmiotów, które potencjalnie mógłby uszkodzić maty. Jeśli posiadamy wybetonowane niecki dezynfekcyjne przy wjeździe na posesje, to zabezpieczając je folią od spodu możemy korzystać z budżetowych wersji mat EKO 200x120x5cm. Jeśli mamy utwardzone podłoże to zalecamy korzystanie z mat przejazdowych typu standard lub antypoślizgowych. Jeśli posiadamy na posesji np. kostkę brukową czy asfalt, to zdecydowanie rekomendujemy wybór mat antypoślizgowych, żeby w jak największym stopniu ograniczyć przesuwanie się maty po podłożu. Maty antypoślizgowe poza specjalnymi wyżłobieniami antypoślizgowymi, mają jeszcze jedną przewagę nad matami typu standard, posiadają zdecydowanie grubszą gramaturę materiału warstwy dolnej, co czyni je bardziej odporne na długotrwały ruch o dużym natężeniu na terenie gospodarstw czy zakładów produkcyjnych.