Wpływ czynników atmosferycznych i środowiskowych na maty dezynfekcyjne

Nie bez znaczenia są też czynniki pogodowo-środowiskowe, takie, jakie niska/wysoka temperatura czy opady deszczu/śniegu/ gradu. Które mają negatywny wpływ na poziom nasączenia maty, a co za tym idzie obniżenie skuteczności środków dezynfekcyjnych.

  •  Podczas opadów deszczu, śniegu czy gradu należy przykryć maty dezynfekcyjne (zarówno przejazdowe, jak i dla ruchu pieszego) folią lub plandeką, jeśli znajdują się w miejscu, które nie jest w żaden sposób zadaszone. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu rozcieńczeniu się preparatu dezynfekcyjnego. Wszystkie preparaty dezynfekcyjne tracąca swoje właściwości biobójcze przy zbyt wysokim rozcieńczeniu roztworu, dlatego tak istotne jest, żeby odpowiednio zadbać o swoje maty podczas zmieniających się warunków atmosferycznych.

  • W wypadku niskich temperatur (od 0 do - 10 stopni C) do roztworu z preparatem dezynfekcyjnym należy dolać 10% glikolu lub innego środka zapobiegającego zamarzaniu.

  • Przy wysokiej temperaturze, środki szybciej parują, dlatego też należy często sprawdzać poziom nasączenia maty, i jeśli się zauważy, że mata pod wpływem nacisku buta nie oddaje środka lub oddaje go bardzo mało, to należy od razu polać mate preparatem dezynfekcyjnym w ilościach adekwatnych do rozmiaru maty.

  • Punktem godnym zapamiętania jest to, że nie należy łączyć 2 różnych środków dezynfekcyjnych. Można oczywiście zmienić środek dezynfekcyjny, który używa się do nasączenia mat, ale przed takim zabiegiem należy dokładnie umyć pokrowiec i wypłukać wkład chłonny (gąbkę) przed zaaplikowaniem nowego środka na matę.

Więcej w temacie porad dotyczących przygotowania odpowiedniego roztworu do nasączenia mat przeczytacie państwo w artykule " Prawidłowe zasady korzystania z mat dezynfekcyjnych ".