Marzeniem wielu z nas jest wspaniały, duży dom z pięknym ogrodem, umiejscowiony między drzewami. To właśnie tam możemy spokojnie odpoczywać rozkoszując się promieniami słońca i śpiewem ptaków. Niestety coraz częściej mieszkańcy domów na wsi lub obrzeżach większych miast skarżą się na obecność uciążliwych szkodników. Kuna to jeden z najczęściej spotykanych intruzów buszujących na strychach, poddaszach domów czy w budynkach gospodarczych. Ich sposobem dostania się do naszej przestrzeni jest wybieranie wąskich szczelin w budynkach oraz wspinanie się po ścianach.

Mogą również próbować dostać się do środka poprzez dach. Kiedy już trafią do celu - wiją gniazda w oczekiwaniu na potomstwo. Bywają bardzo głośne i irytujące. Niejednokrotnie przegryzają kable, wygryzają wełnę mineralną z dachu i dokonują wielu innych szkód, które później ciężko jest naprawić. Kiedy wybierają gospodarstwa rolne lub fermy – często atakują również zwierzęta hodowlane – kury, gołębie oraz inne ptaki. Znaczą również teren odchodami i moczem, którego zapach będziemy wyczuwać długi czas. Na szczęście istnieją sposoby na to, by poradzić sobie z kunami. Warto jednak pamiętać, że są to zwierzęta pozostające pod ochroną, na które polować mogą jedynie myśliwi.

Kuna – drapieżnik z rodziny łasicowatych

Kuna charakteryzuje się wydłużonym, brązowym tułowiem, małą głową oraz krótkimi łapkami. Na piersi ma rozlaną białą plamę z sierści i tym właśnie różni się kuna domowa od kuny leśnej – ta ma plamkę w kolorze żółtawym. Kuna domowa ma nagie opuszki palców oraz stopy. Kuny żyją niemal w całej Europie i żywią się w dużej mierze owocami. Są to jednak drapieżniki, więc zakorzenioną mają potrzebę polowania na ptactwo, szczury i myszy. Kuny leśne, buszujące w jaskiniach chętnie pokuszą się również na nietoperza. Nas jednak interesują kuny domowe, bo te sprawiają najwięcej szkód w naszych domach i gospodarstwach.

Jak wypłoszyć kuny?

Jeżeli wiemy, gdzie znajduje się kuna – to już pół sukcesu! Wówczas warto zastosować pułapkę ze sprytnym systemem zapadek. Najlepiej sprawdzą się żywołowne pułapki z dwoma wejściami z jednej i drugiej strony oraz system, który zwalnia zapadnię po środku pułapki. Do środka wystarczy włożyć odpowiednią przynętę – w przypadku kun dobrym pomysłem będzie świeże, kurze jajo albo mięso drobiowe, na przykład udko z kurczaka. Zwabiona zapachem kuna skusi się najprawdopodobniej na przysmak, a opadająca zapadnia zablokuje ją w naszej pułapce. Wówczas będziemy mogli po prostu zawieźć ją do lasu i wypuścić, co jest najlepszym i najbardziej humanitarnym sposobem na pozbycie się kuny z naszego domu czy ogrodu.

Kuny są objęte ochroną i tak naprawdę nie możemy jej skrzywdzić – ani celowo, ani przypadkiem. Pamiętajmy, aby wkładając przynętę do klatki-pułapki, założyć lateksowe rękawiczki. Nie możemy zostawić po sobie żadnego zapachu – w innym wypadku kuna go wyczuje i zrezygnuje nawet z najpyszniejszego przysmaku, a nasza pułapka nie zadziała. Jeżeli nie wiemy, gdzie znajduje się kuna ani którędy wchodzi do naszego domu – mamy większy problem. Wciąż jednak mamy szansę ją pokonać!

Możemy wysypać na podłodze cienką warstwę mąki – kolejnego dnia powinny się na niej pojawić ślady, które podpowiedzą, gdzie szukać intruza. Jednocześnie warto wysypać mokry piasek wokół domu – na nim również powinny odbić się łapki kuny. Innym sposobem jest po prostu podążanie za odchodami, zadrapaniami i zniszczeniami, których w przypadku tych gryzoni jest najczęściej bardzo dużo. Może jednak zdarzyć się tak, że po kunie nie ma żadnego śladu, ale wiemy, że znajduje się na naszym terenie. Wówczas najlepiej ustawić pułapki tam, gdzie zazwyczaj pojawiają się kuny – wzdłuż ścian domu, na ziemi oraz w okolicy więźby dachowej.

Odstraszacze na zwierzęta to kolejny pomysł na pozbycie się kuny z naszej posesji. Tego typu urządzenia polegają na emitowaniu nieprzyjemnych w odbiorze ultradźwięków, sygnałów świetlnych lub dźwiękowych.

Jaki sposób na kuny wybrać? - Skuteczne odstraszacze na kuny

Decydując się na działanie przeciwko kunom należy zawsze pamiętać, że musi być to sposób humanitarny, który w żaden sposób nie wyrządzi trwałej krzywdy zwierzęciu. Tak naprawdę decyzja o wyborze metody odstraszającej kuny będzie zależała od kilku czynników. Po pierwsze od tego czy wiemy, gdzie kuna uwiła swoje gniazdo lub którędy przedostaje się do naszego domu czy budynku gospodarczego. Namierzenie kuny umożliwi użycie pułapki z przynętą – co jest najszybszym i najlepszym sposobem na złapanie drapieżnika.

Jeżeli jednak brakuje nam wiedzy o miejscu przebywania kuny – nie pozostaje nam nic innego jak spróbować ją odstraszyć, a następnie uszczelnić wszystkie dziury, którymi może przedostać się na nasz teren. Odstraszacze ultradźwiękowe wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Emitując ultradźwięki nie są słyszane dla ludzkiego ucha, a skutecznie drażnią system nerwowy zwierząt i zniechęcają je do wizyt na naszym podwórku. Mając do wyboru na rynku wiele metod odstraszania kun – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.