Miejsca prywatne przeznaczone na hodowle roślin czy warzyw często narażone są na obecność niepożądanych osobników. Dotyczy to zarówno obszarów znajdujących się na obrzeżach miast jak również tych w bliższym centrum. Jak właściciele gospodarstw mogą radzić sobie z nieproszonymi gośćmi?

Zniszczenia wywoływane obecnością dzików

Najpopularniejszym osobnikiem, który doprowadza do zniszczeń w prywatnych sadach czy ogródkach jest dzik. Zwierzęta te mają zdolność częstego i dość szybkiego przemieszczania się, przez co ciężko nakryć je na gorącym uczynku. Dodatkowo własne sposoby na dziki nie zakładają faktu, że takie dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne dla ludzi. Działanie musi brać pod uwagę wszystkie czynniki i tylko wówczas może zostać określane zarówno jako w pełni bezpieczne jak również skuteczne. Lepiej jest pozostawić te zadania w rękach specjalistów.

Dziki jak również sarny są zwierzętami żyjącymi na dzikich terenach. W poszukiwaniu jedzenia czy też podczas ucieczki są w stanie pokonać naprawdę spore odległości, a przy tym doprowadzić do sporych zniszczeń. Osoby będące w posiadaniu hodowli często nie wiedzą co zrobić, aby pozbyć się tych osobników, a przy tym nie sprawić im krzywdy. Istnieją odstraszacze saren o charakterze dźwiękowym i jest to jedno z bardziej humanitarnych rozwiązań. Tego typu opcja powoduje chwilowe zdezorientowanie, dzięki czemu sarna czy dzik ucieka z konkretnego miejsca.

Skuteczność działania oraz to co odstraszy dziki zależy przede wszystkim od lokalizacji. To co sprawdzi się w jednym gospodarstwie wcale nie musi mieć powodzenia w innych miejscach. Szukając metody na swój problem dobrze jest podejść do tematu indywidualnie. Co odstrasza sarny i dziki to kwestia uzależniona od tego w jakim celu zwierzęta pojawiają się w naszym ogródku. Jeśli jest to związane z ucieczką ciężko będzie pozbyć się utrudnienia. Wówczas adekwatne do kłopotu będą różnego rodzaju ogrodzenia uniemożliwiające przejście.

Bezpieczne sposoby pozbycia się saren i dzików

Większość osób dąży do tego, aby znaleźć środki odstraszające na dziką zwierzynę, których działanie nie będzie w żaden sposób szkodliwe dla samego zwierzęcia. Przykładem takich działań są odgłosy sarny czy też opcje głosowe jak odstraszyć dziki. Produkty te mają działanie chwilowe co oznacza, że wywołują dyskomfort wyłącznie w chwili wydobywania się dźwięku. Nie ma żadnego wpływu na zdrowie zwierząt natomiast sama hodowla właściciela nie ulega uszkodzeniu. Oczywiście ilość i rodzaj odstraszaczy zależy od wielkości działki.

Metodą jaką stosuje się czym odstraszyć dziki jest także stosowanie rozwiązań zapachowych. Jak wiadomo w lesie również może zabraknąć pożywienia przez co dzika zwierzyna zaczyna przemieszczać się w celu jego poszukiwania. Na największe zainteresowanie ze strony zwierząt zasługują ziemniaki oraz buraki. Z wersji zapachowych wielu właścicieli wykorzystuje repelenty, które zapachem przypominają niedźwiedzie lub wilki. Opcja ta jest w stanie skutecznie odstraszyć nieproszonych wędrowców.

Domowym sposobem na to jak uratować się od zniszczeń wywoływanych przez dziki mogą być także własne włosy. Jest to ciekawa metoda polegająca na tym, że na polu rozkłada się pęczek włosów w odległości około 10 metrów. Efekt tak podjętych działań jest zaskakujący, gdyż dziki czując zapach człowieka płoszą się i niechętnie wracają na takie pole. Jest to metoda, która może cieszyć się sporym zainteresowaniem przez fakt, że praktycznie nic nie kosztuje, a samo działanie jest w stanie utrzymać się do kolejnego deszczu.

Obecność dzików – dlaczego nie jest mile widziana?

Dziki w środowisku pełnią znaczącą rolę. Ich obecność sprawia, że znacznie ogranicza się ilość rozprzestrzenianych chorób czy wirusów, a ma to bezpośredni związek ze spożywaniem przez nie padliny. W ich jadłospisie znajdują się także szkodniki, które w dużej mierze odpowiadają za zniszczenia w uprawach. Dlaczego zatem rolnicy nie są do nich pozytywnie nastawieni? Poza padliną dziki przepadają także za niektórymi warzywami i doprowadzają do mocnej reorganizacji upraw podczas ich poszukiwań. Stado dzików jest w stanie doprowadzić do sporych szkód.

Niektórzy rolnicy w chwilach zwątpienia szukają skutecznych ale także drastycznych rozwiązań. Są to różnego rodzaju armatki, które mocno ogłuszają dziki w chwili przedostania się na uprawy. Tak zdezorientowany dzik jest w stanie wyrządzić więcej szkody niż same zniszczenia gospodarstw. Ponadto takie metody nie mogą być uznawane za humanitarne. Należy pamiętać, że dzik zajmuje pewne miejsce w ekosystemie i ich całkowity brak mógłby być z dużą niekorzyścią także dla właścicieli upraw.

Jakie preparaty są najlepsze na sarny i dziki?

Osoby poszukujące rozwiązań w postaci odstraszaczy na dziką zwierzynę powinni w pierwszej kolejności dokonać solidnej selekcji dostępnych produktów. Ma to ogromne znaczenie jeśli nie chce się dodatkowo uszkodzić również swoich upraw. W sklepach najczęściej znaleźć można środki o działaniu zapachowym. Jest to bardzo dobra opcja, pod warunkiem, że w składzie nie znajdują się składniki o negatywnym działaniu na glebę czy też produkty spożywcze. Zasada ich działania opiera się na skuteczności już w odległości kilku metrów.

Odstraszacze powinny być także w pełni bezpieczne dla użytkowników, dlatego też każdorazowo po zakupie dobrze jest się dokładnie zapoznać z instrukcją użytkowania. Warto jest rezygnować z opcji mocno drażniących czy też niebezpiecznych armatek. O wiele lepszą opcją są odgłosy o niższym tonie bądź sposoby naturalne. Mając jakiekolwiek pytania w tej kwestii zawsze można poradzić się osób bardziej doświadczonych w tym temacie – przykładowo osób zatrudnionych w sklepach rolniczych czy ogrodniczych.