Fartuchy jednorazowe medyczne, rękawiczki lateksowe, kombinezon jednorazowy, maseczki ochronne, zarękawki na ręce i ochraniacze na obuwie – to elementy, które figurują na rynku jako odzież robocza medyczna. Mogłoby się wydawać, że w tego rodzaju artykuły zaopatrują się wyłącznie szpitale, ale placówek, które stawiają na ubrania jednorazowe jest znacznie więcej. Często użytkują je sami pracownicy – na przykład w salonach kosmetycznych, dentystycznych czy laboratoriach. Jest też wiele miejsc, w których odzież medyczna jednorazowa będzie po prostu wygodniejsza i tańsza w użyciu. Tu jako przykład może posłużyć pracownik narażony na jednorazowy kontakt z azbestem. Łatwiej w tym przypadku po prostu założyć ubranie jednorazowe, a po wszystkim je wyrzucić, bez konieczności prania i dezynfekowania. Odzież ochronna medyczna sprawdzi się także w przypadku potrzeby zabezpieczenia osób odwiedzających pacjentów w szpitalu. W tego rodzaju placówkach jesteśmy zobligowani do nałożenia obuwia ochronnego, a wchodząc na przykład na salę intensywnej terapii, również fartucha jednorazowego i czepka.

Fartuchy medyczne jednorazowe w laboratorium

Jednostki naukowe, takie jak laboratoria to miejsce, do którego udajemy się ubrani w odpowiedni sposób. Często studenci na zajęciach korzystają z wielorazowych fartuchów, które należy wyprać przed każdymi zajęciami. Kiedy jednak dochodzi do zetknięcia bawełnianej tkaniny z żrącymi kwasami czy nawet zasadami – ten element garderoby może nie przetrwać. To dlatego fartuch jednorazowy medyczny jest dużo lepszym rozwiązaniem. Na dłuższą metę oczywiście jest to sposób bardziej kosztowny, ale sterylny i bezpieczny.

Odzież ochronna jednorazowa jest koniecznością, jeśli mówimy o laboratoriach, w których przeprowadzane są badania próbek pod mikroskopem. Niezależnie czy chodzi o próbki żywności, krwi, materiału biologicznego czy badanie śladów z miejsca przestępstwa. Wszędzie tam, gdzie naszą odzieżą możemy w jakikolwiek sposób zanieczyścić badaną próbkę – konieczna jest jednorazowa odzież medyczna.

Kosmetyczka, manikiurzystka, pracownicy SPA

Miejsca, do których trafiamy celem zadbania o swoje ciało, coraz częściej stawiają na fartuchy medyczne jednorazowe. W tym przypadku jednak chodzi głównie o zabezpieczenie zdrowia pracowników. Pyły wydzielane podczas piłowania paznokci, opary lakierów do malowania oraz różnego rodzaju preparatów złuszczających nie pozostają bez wpływu na układ oddechowy osób wykonujących zabiegi. Biorąc pod uwagę, że tacy pracownicy spędzają w swojej pracy minimum 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu – naprawdę warto zadbać o dobrej jakości maskę ochronną, przyłbicę i czepek do ochrony głowy. Fartuch medyczny jednorazowy pozwala zadbać o higienę i czystość. Wystarczy go wyrzucić po każdym kliencie i szybko wymienić na nowy. Tego rodzaju kwestie mają duże znaczenie również dla klientów, którzy widzą, że kosmetyczka czy pracownica spa dba o porządek.

Szpitale, hospicja, przychodnie

W wyżej wymienionych miejscach używana odzież medyczna również jest jednorazowa. Dlaczego? Pracownicy mają kontakt z różnego rodzaju chorobami, wirusami, bakteriami i zarazkami praktycznie na każdym kroku. W celu zapobiegania roznoszeniu groźnych drobnoustrojów rękawiczki jednorazowe powinny być zmieniane przez personel nie tylko po każdym zabiegu, ale właściwie po każdorazowym kontakcie z pacjentem. Tu sprawdzą się dobrze także maski chroniące drogi oddechowe, czepki, fartuchy oraz ochraniacze na obuwie. Szczególnie pilnuje się tego zestawu przy osobach odwiedzających oddziały intensywnej terapii, oddziały onkologiczne oraz neonatologiczne. Przebywają tam pacjenci, którym nawet niewielki kontakt z patogenem może bardzo zaszkodzić, powodując trwały uszczerbek na zdrowiu – są to na przykład wcześniaki lub osoby chore na raka.

Rolnictwo, pracownicy przemysłu ciężkiego i spożywczego

Choć jednorazowa odzież medyczna kojarzy się nam głównie z pracownikami zdrowia, to warto pamiętać, że tego typu fartuchy, maski ochronne czy czepki sprawdzą się także przy pracy rolniczej. Chodzi tu głównie o okresy, w których intensywnie używa się szkodliwych dla zdrowia stężonych nawozów. Jednorazowe ubrania zapewniają czystość i higienę po każdorazowym opryskiwaniu roślin.

Pracownicy przemysłu ciężkiego często narażeni są na kontakt z niebezpiecznymi oparami czy substancjami. Odpowiednie rękawiczki ochronne oraz odzież jednorazowa pomagają chronić ich zdrowie każdego dnia.

Nie trzeba jednak daleko szukać – czepki, fartuchy i przede wszystkim jednorazowe rękawiczki to stałe wyposażenie pracowników sekcji spożywczej. Używają je osoby piekące i podające pieczywo i ciasta czy na przykład mięso.

Epidemia a odzież ochronna jednorazowa

W czasach pandemii przyszło nam się przekonać jak ważna i pomocna może być odzież medyczna jednorazowa. Maseczki ochronne są dobrym sposobem na ograniczanie transmisji wirusa wśród społeczeństwa, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach. Wiele mówi się również o tym, że w przypadku ptasiej grypy, istnieje duża szansa na przenoszenie patogenów na brudnej odzieży czy butach. Zalety posiadania w takich sytuacjach jednorazowych fartuchów czy ochraniaczy na obuwie są nieocenione.

Odzież jednorazowa przydaje się w wielu branżach. Nie chodzi tylko o miejsca bezwzględnie wymagające sterylności, takie jak szpitale czy laboratoria badające ludzkie próbki pod mikroskopem. Fartuchy czy rękawiczki sprawdzają się w miejscach, które nas otaczają na co dzień – sklepach spożywczych, gabinetach kosmetycznych czy na gospodarstwach rolniczych. Jest to wygodny sposób na dbanie o czystość, higienę i porządek. Warto jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy odzieży ochronnej – trzeba zadbać o jakość kupowanego towaru. Fartuchy, wykonane ze słabego materiału mogą się rwać, rękawiczki pękać, a maseczki mogą mieć wadliwą gumkę. Sprawdźmy przed zakupem opinie na temat sprzedającego, a jeśli kupujemy stacjonarnie po prostu obejrzyjmy dany produkt. 

Ta strona używa ciasteczek, więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności